Results


Trophies

 trophy winners 2016

CHORAL SINGING

Ch.0

NATIONAL ARTILLERY LODGE CHORAL SINGING PRIZE (£100)

OSIRIS ENSEMBLE

Ch.1

OPEN CHALLENGE SHIELD

VOX CELESTES

Ch.2

CHURCH AND CHAPEL CHALLENGE SHIELD

JOHN FISHER SCHOOL CHAPEL CHOIR

Ch.3

SENIOR SCHOOL CHALLENGE SHIELD

OSIRIS ENSEMBLE

Ch.4

INTERMEDIATE CHALLENGE SHIELD

EMERALD CHAMBER CHOIR

Ch.5

JUNIOR CHALLENGE SHIELD

ST MARY & THE SACRED HEART CHOIR

Ch.6

INFANTS CHALLENGE SHIELD

ST ELPHEGE’S INFANT CHOIR

Ch.7

BOROUGH CHALLENGE SHIELD – for outstanding junior performance

OSIRIS ENSEMBLE

VOCAL

V.0

HR TAYLOR CHARITABLE TRUST VOCAL PRIZE (£50)

KIT GIROUX

V.8

MARTIN ATTWATER ROSE BOWL

CLAIRE LAPWORTH-PIKE

V.9

PREMIER VOCAL CUP

No Entries

V.10

SIR LANDON RONALD CUP

Not Awarded

V.11

JUNIOR VOCAL CHALLENGE CUP

KIT GIROUX

V.12

JUNIOR VOCAL RECITAL CUP

MIA GARDINER

V.13

GOLDEN JUBILEE VOCAL CUP

KIT GIROUX

INSTRUMENTAL

I.0/1

H R TAYLOR CHARITABLE TRUST STRINGS PRIZE (£50)

DANIEL BRANDON

I.0/2

H R TAYLOR CHARITABLE TRUST WINDS PRIZE (£50)

JOE MACKLEY

I.1

JUNIOR STRINGS CHALLENGE CUP for outstanding performance

MING HO CHEUNG

I.2

JUNIOR WINDS CHALLENGE CUP for outstanding performance

LUCAS DICK

I.3/1

CONCERTO CLASS 1st PRIZE – CUP AND H R TAYLOR PRIZE £100

SIMON UPTON

CONCERTO CLASS 2nd PRIZE – JONATHAN MYALL MUSIC £50 VOUCHER

AMBER EMSON

CONCERTO CLASS 3rd PRIZE – NEWTONS STRINGS £25 VOUCHER

DANIEL BRANDON

I.4

RECITAL CUP (SENIOR STRINGS)

NATALIA WIERZBICKA

I.5

MICHAEL NORTON RECITAL CUP (INTERMEDIATE STRINGS)

DANIEL BRANDON

I.6

JUNIOR RECITAL CUP (STRINGS)

EUGENE BAE

I.7

RECITAL TROPHY (WOODWINDS/BRASS)

JOE MACKLEY

I.8

Golden jubilee recital cup (winds)

LUCAS DICK

I.9

SENIOR STRINGS CUP

BEN PEARD

 I.10

JUNIOR VIOLIN/VIOLA CUP

DANIEL ZOLINSKY

 I.11

VIOLONCELLO CUP

Not Awarded

 I.12

SENIOR INSTRUMENTAL ENSEMBLE CHALLENGE CUP

Not Awarded

 I.13

JUNIOR INSTRUMENTAL ENSEMBLE CHALLENGE SHIELD 

(15 & under)

SUZUKI MUSICAL SPARKS

 I.14

INSTRUMENTAL ENSEMBLE CHALLENGE CUP (12 & under)

Not Awarded

 I.15

RECORDER GROUP CHALLENGE SHIELD

No Entries

1.16

GROUP MUSIC MAKING AWARD

No Entries

SPEECH

S.0/1

ARTS NETWORK SUTTON SPEECH & DRAMA PRIZE (£50)

JACIRON KAMALATHASAN

S.0/2

COLIN PEEL SPEECH & DRAMA PRIZE (£50)

LAURENCE READ

S.1

DIAMOND ANNIVERSARY CUP for outstanding acting

NABEEL ABDUL RASHEED

S.2

SENIOR CHALLENGE CUP FOR SPEECH

CHARLOTTE CROUCHER

S.3

JUNIOR CHALLENGE CUP FOR SHAKESPEARE

NABEEL ABDUL RASHEED

S.4

CECILY SKINNER CUP FOR SENIOR DRAMA

LOUISE AGER

S.5

BRANSTON CUP

LAURENCE READ

S.6/1

CECILY SKINNER PLATES FOR DUOLOGUE

ARUN SOMANATHAN & ALICE VINES

S.6/2

VANGUARD AWARD (Shields) FOR DUOLOGUE

CARYS WILLIAMS & AVIN SHAMEI-TOUSI

S.6/3

MARY SHACKEL CUPS FOR JUNIOR DUOLOGUE

ISABELLA WHITE & KEIRA PATEL

S.7

CROFT TROPHY SENIOR, 13 AND OVER

Not Awarded

S.8

CROFT TROPHY JUNIOR, 12 AND UNDER

THEA COGDELL

S.9

NEW ERA ACADEMY TROPHY

No Entries

S.10

CHORAL SPEAKING CHALLENGE SHIELD

No Entries

S.11

ELOCUTION CHALLENGE CUP JOINT

NILASHA MURALENDRAN & AYAN PAREKH

S.12

CECILY SKINNER TROPHY FOR POETRY

JACIRON KAMALATHASAN

S.13

MCGRATH CUP FOR JUNIOR POETRY

SOPHIA UTHAYAPALAN

PIANO

P.13

BLÜTHNER GOLDEN JUBILEE CUP – for outstanding performance

DRAKE GRITTON

P.0/1

H R TAYLOR CHARITABLE TRUST PIANOFORTE BURSARY (£50)

REUBEN GROUT

P.0/2

H R TAYLOR CHARITABLE TRUST PIANO PRIZE (£50)

NATALIE BISHOP

P.1

DOROTHY ALLEN SENIOR RECITAL CUP

CLAUDIA LAZARUS

P.2

BACH SENIOR CHALLENGE CUP

NATALIE BISHOP

P.3

MURIEL HOLLAND MOZART MEMORIAL CUP

EDEN HOWARD

P.4

CHOPIN CUP

DRAKE GRITTON

P.5

MARTIN WILSON MEMORIAL CUP

ELEANOR MEDCALF

P.6

JUNIOR RECITAL CUP

DANIEL ZOLINSKY

P.7

BACH JUNIOR CUP

VANSH KUMAR

P.8

BEETHOVEN JUNIOR CUP

REUBEN GROUT

P.9

BETTY WALKER CUP FOR OWN CHOICE

HARRY ASHWORTH

P.10

JUNIOR PIANOFORTE CUP

CHIARA SPEAKE

P.11

WINIFRED BURTON PIANO ENSEMBLE CUP (DUET)

ANASTASIA LOKHOVA & LADA MATVEEVA

Piano

 

PIANO RESULTS 2016

 

 

FIRST PRIZE

 

 

SECOND PRIZE

SENIOR AND ANY AGE CLASSES

301

 Recital Class, Open, any age

Claudia Lazarus

Eden Howard

Ian Roy

302

 Baroque Period, 16 years and over

Natalie Bishop

David Dreebin

303

 Classical Period, 16 years and over

Eden Howard

Claudia Lazarus

304

 Romantic Composer, 16 years and over

Drake Gritton

Eden Howard

305

 French Composer, 16 years and over

Ian Roy

Eleanor Medcalf

306

 Twentieth Century Class, 16 years and over

Drake Gritton

 

307

 Own Choice, Open, any age

Claudia Lazarus

Ophelia Gordon

Ian Roy

308

 Own Choice, 35 years and over

David Dreebin

 

309

 Own Choice, 16 to 18 years

Eleanor Medcalf

Natalie Bishop

 

 

 

 

JUNIOR CLASSES

311

Recital Class 15 years and under

Daniel Zolinsky

Harry Ashworth

Lucy Forshaw

312

Bursary Class

Reuben Grout

 

 

 

 

 

Classical Period

321

15 years and under

Reuben Grout

Oliver Baylis

322

12 years and under

Adamant Edindon

Joel Ajay

323

10 years and under

Vansh Kumar

Oscar Grout

Roscoe Howard

 

 

 

 

Own Choice 1800 onwards

324

15 years and under

Harry Ashworth

Oliver Baylis

325

12 years and under

Joel Ajay

Adamant Edindon

326

10 years and under

Roscoe Howard

Oscar Grout

Mia Wepener

327

8 years and under

Vansh Kumar

Lara Thorne

 

 

 

 

Baroque Classes

328

15 years and under

No award

 

329

12 years and under

——

 

330

10 years and under

Vansh Kumar

Sofia Lillian de Leon-Eddy

 

 

 

 

Closed Classes

331

15 years and under

No award

 

332

12 years and under

No award

 

333

10 years and under

No award

 

334

8 years and under

Naomi Shin

Harry Ng

Maria Ruzhanski

 

 

 

 

335

 Non Competitive Class, 18 years and under

No award

 

341

 Study Class, 16 years and under

——

 

342

 Study Class, 12 years and under

——

 

351

 Jazz and/or Improvisation, 16 years and over

——

 

352

Jazz and/or Improvisation, 15 years and under

——

 

 

 

 

 

Set Piece Classes

353

13 to 15 years

——

 

354

11 and 12 years

——

 

355

10 years

Seoyon Shin

 

356

9 years

Chiara Speake 

 

357

8 years

No award

 

358

7 years

No award

 

359

6 years and under

Naomi Shin

Tony Lin

 

 

 

 

Grade Classes

360

Grade 8

Natalie Bishop

Eleanor Medcalf

361

Grades 6 and 7

Niels de Vleesschauwer

 

362

Grades 4 and 5

No award

 

363

Grades 2 and 3

Roscoe Howard

Pengfei He

Jack Martin

364

 Preparatory and Grade 1

Naomi Shin

Ideh Fathipour

 

 

 

 

Piano Duets and Trios

371

Duet, any age

Anastasia Lokhova and Lada Matveeva

 

372

Duet,15 years and under

Josie Cunnington and

Joanna Phillips

 

373

Duet,12 years and under

Anastasia Lokhova and Lada Matveeva

 

374

Duet,9 years and under

Leo Cook and

Jemima Koh

 

375

Duet for Adult and Child, aged 15 and under

Jemima Koh and

Raymond Koh

 

376

Duet for Teacher and Pupil, any age

No award

 

377

Trio, mixed ages

——

 

378

Trio, 12 years and under

——

 

Instrumental

 

INSTRUMENTAL RESULTS 2016

 

 

FIRST PRIZE

 

 

SECONDPRIZE

GENERAL CLASSES – ALL INSTRUMENTS

200

Concerto Class, Strings, Woodwinds or Brass, Open, any age

Simon Upton

2nd – Amber Emson

3rd – Daniel Brandon

201

Sonata, any solo instrument and piano, 16 years and over

Hannah Cheek

 

202

Sonata, any solo instrument and piano, 15 years and under

No award

 

203

Duo Sonata, any instruments including piano, 16 years and over

——

 

204

Duo Sonata, any instruments including piano, 15 years and under

——

 

205

Duet, any two orchestral instruments, 16 years and over

Jemma Love and

Joseph Compton

 

206

Duet, any two orchestral instruments, 13 to 15 years                                      

No award

 

207

Duet, any two orchestral instruments, 10 to 12 years

——

 

208

Duet, any two orchestral instruments, 9 years and under                                      

No award

 

 

209

Instrumental Ensemble, 16 years and over

No award

 

210

Instrumental Ensemble, 15 years and under

Suzuki Musical Sparks

 

211

Instrumental Ensemble, 12 years and under

No award

 

212

Family Group, mixed ages

——

 

 

 

 

 

213

Jazz and/or Improvisation, 18 years and under

——

 

214

Jazz and/or Improvisation, 15 years and under

——

 

 

OTHER STRING CLASSES

Recital Classes 

215

Open, 16 years and over

Natalia Wierzbicka

 

216

15 years and under

Daniel Brandon

 

217

12 years and under

Eugene Bae

Jihang Xiao

 

Concertino Classes

218

12 to 15 years

No award

 

219

11 years and under

No award

 

 

220

  Unaccompanied Bach, Strings, 16 years and over

  Ben Peard

 

221

Unaccompanied Bach, Strings, 15 years and under

Jessica Morgenstern

 

222

Beginners’ Class, Bowed Strings Solo

Sheun Zhai

 

223

Non Competitive Class, Strings, any age

——

 

 

Own Choice Classes

224

Bowed Strings, 16 years and over

Ben Peard

 

225

Bowed Strings, Open, adult 35 years and over

——

 

226

Violin or Viola Solo, 14 and 15 years

——

 

227

Violin or Viola Solo, 12 and 13 years

Daniel Zolinsky

 

228

Violin or Viola Solo, 10 and 11 years

No award

 

229

Violin or Viola Solo, 8 and 9 years

Vansh Kumar

Eugene Bae

Ethan Thorne

230

Violin or Viola Solo, 7 years and under

Lara Thorne

Luc Foxton

231

Violoncello Solo, 14 and 15 years

——

 

232

Violoncello Solo, 12 and 13 years

No award

 

233

Violoncello Solo, 10 and 11 years

No award

 

234

Violoncello Solo, 8 and 9 years

——

 

235

Violoncello Solo, 7 years and under

No award

 

236

Double Bass Solo, 13 to 15 years

Daria Lalji

 

237

Double Bass Solo, 10 to 12 years

——

 

238

Double Bass Solo, 9 years and under

——

 

 

String Grade Classes

240

Violin or Viola Solo, Grade 8

No award

 

241

Violin or Viola Solo, Grades 6 and 7

Seyon Shin

 

242

Violin or Viola Solo, Grades 4 and 5

No award

 

243

Violin or Viola Solo, Grades 2 and 3

Isla Schwarz

Amy Wang

244

Violin or Viola Solo, Grade 1

No award

 

245

Violoncello Solo, Grade 8

——

 

246

Violoncello Solo, Grades 6 and 7

No award

 

247

Violoncello Solo, Grades 4 and 5

——

 

248

Violoncello Solo, Grades 2 and 3

——

 

249

Violoncello Solo, Grade 1

——

 

250

Harp Solo, Grades 7 and 8

——

 

251

Harp Solo, Grades 4 to 6

——

 

252

Harp Solo, Grades 1 to 3

——

 

253

Classical Guitar Solo, Grades 7 and 8

No award

 

254

Classical Guitar Solo, Grades 4 to 6

——

 

255

Classical Guitar Solo, Grades 1 to 3

——

 

 

MORE WIND CLASSES

Recital Classes

256

Open, 16 years and over

Joe Mackley

 

257

15 years and under

Oliver Cavadino

 

258

12 years and under

Lucas Dick

 

 

259

Beginners’ Class, Woodwinds and Brass

No award

 

260

Non Competitive Class, any age

——

 

 

Own Choice Classes

261

Woodwind Solo, 16 years and over

Joe Mackley

 

262

Woodwind Solo, 14 and 15 years

Abby Clark

 

263

Woodwind Solo, 12 and 13 years

Holly Payne

Neos Tang

264

Woodwind Solo, 10 and 11 years

Lucas Dick

 

265

Woodwind Solo, 9 years and under

No award

 

 

Grade Classes

266

Woodwind Solo, Grades 7 and 8

Lucas Dick

Posha Manchanda

267

Woodwind Solo, Grades 5 and 6

Holly Payne

Kiera Eden

Zachary Smith

268

Woodwind Solo, Grades 3 and 4

Charlie Zha

 

269

Woodwind Solo, Grades 1 and 2

No award

 

271

Brass Solo, Grades 7 and 8

——

 

272

Brass Solo, Grades 4 to 6

——

 

273

Brass Solo, Grades 1 to 3

——

 

 

Recorder Classes

281

Recorder Solo, 16 years and over

——

 

282

Recorder Solo, 13 to 15 years

——

 

283

Recorder Solo, 10 to 12 years

——

 

284

Recorder Solo, 8 and 9 years

——

 

285

Recorder Solo, 7 years and under

——

 

286

Recorder Duet, 16 years and over

——

 

287

Recorder Duet, 13 to 15 years

——

 

288

Recorder Duet, 10 to 12 years

——

 

289

Recorder Duet, 8 and 9 years

——

 

290

Recorder Duet, 7 years and under

——

 

291

Recorder Group, any age

——

 

Choral Singing

 

CHORAL SINGING RESULTS    2016

 FIRST PRIZE

SECOND PRIZE

 

Choral Singing Any Age

A

Open Class

Vox Celestes

 

B

Sacred Music

The John Fisher School Choir

 

 

Girls’ and/or Boys’ Classes

C

18 years and under

Osiris

 

D

14 years and under

Emerald Chamber Choir

 

E

11 years and under

St. Mary and Sacred Heart Choir

Regina Coeli

F

7 years and under

St. Elphege’s Infant Choir

 

         
Vocal

 

VOCAL RESULTS 2016

FIRST PRIZE

SECONDPRIZE

Senior and Any Age Classes

100

Recital Class

Claire Lapworth-Pike

Lara Van Der Schraft

101

Premier Class for Ladies’ Voices

——

 

102

Premier Class for Men’s Voices

——

 

103

Folk Song

——

 

104

Lieder

No award

 

105

Operatic

Claire Lapworth-Pike

Lara Van Der Schraft

106

Oratorio

——

 

107

Songs from the Shows

No award

 

108

Light Entertainment

Sophia Wilson

 

109

Light Opera

——

 

110

Ballad

——

 

111

English Song

Rod Searle

 

112

French 

——

 

113

Closed Class

Tallulah Durand

 

121

60 and over

No award

 

122

Duet 19 and over

No award

 

123

Ensemble Class

——

 

124

Group Music Making

——

 

JUNIOR CLASSES

Recital Classes 

128

16 to 18 years

Mia Gardiner

Kit Giroux

129

13 to 15 years

No award

 

 

 

 

 

Own Choice Classes (Boys)

130

16 to 18 years

Kit Giroux

 

131

11 years and over

No award

 

132

10 years and under – treble voice

——

 

 

 

 

 

Own Choice Classes (Girls)

133

16 to 18 years

No award

 

134

13 to 15 years

——

 

135

11 and 12 years

Molly Baker

 

136

10 years and under

No award

 

 

 

 

 

Folk Song

137

13 to 18 years

No award

 

138

12 years and under

Molly Baker

Hanna Kaczmarek

 

 

 

 

Songs from the Shows

139

16 to 18 years

Kit Giroux

Erin Hodson Kilroy

140

13 to 15 years

Claire Lacaden

 

141

12 years and under

Caroline Young

Lucy Stevens

 

 

 

 

Closed Classes

142

16 to 18 years

No award

 

143

13 to 15 years

No award

 

144

12 years and under

No award

 

 

 

 

 

Ensemble Classes 

150

18 years and under

——

 

151

13 years and under

No award

 
         
Speech and Drama

 

SPEECH & DRAMA

RESULTS 2016

 

 

FIRST PRIZE

 

 

SECOND PRIZE

Shakespeare

401

16 years and over

Charlotte Croucher

Louise Ager

Harshini Yogalingam

402

13 to 15 years

Meena Adi-Fayad

Karina Gargrave

403

12 years and under

Nabeel Abdul Rasheed

Eden Costello

Aathi Somanathan 

 

 

 

 

Solo Drama other than Shakespeare 

405

16 years and over

Louise Ager

 

406A

13 to 15 years

Meena Adi-Fayad

Georgina Hayward

406B

13 to 15 years

Laurence Read

Nash Mishra

407A

12 years and under

Pauline Avetisyan

Molly Baker

Danya Kirushanthan

407B

12 years and under

Jeslin Uthayapalan

Sophie White

 

 

 

 

Duologue  

410

15 to 17 years

Arun Somanathan and

Alice Vines

Prashast Vir and

Nina Ridge

411

12 to 14 years

Carys Williams and

Avin Shamei-Tousi

Jagori Achargee and

Marilyn Kumarasingam

412

11 years and under

Isabella White and

Keira Patel

Pauline Avetisyan and

Alice Hunter

 

 

 

 

Mime 

413

Solo Mime, 13 years and over

No award

 

414

Solo Mime, 12 years and under

Thea Cogdell

 

415

Group Mime any age

——

 

 

 

 

 

Prose Speaking  

418

11 to 13 years

——

 

419

9 and 10 years

——

 

 

 

 

 

Religious Text Reading 

421

12 to 15 years

No award

 

422

11 years and under

——

 

 

 

 

 

Theme Classes  

425

13 years and over

——

 

426

12 years and under

——

 

 

 

 

 

Choral Speaking  

428

12 years and over

——

 

429

11 years and under

——

 

 

 

 

 

Own Choice Poem 

431

16 years and over

No award

 

432

12 to 15 years

Charlotte Bracken-Kemish

Esha Parekh

433

10 and 11 years

Lucy Stevens

 

434

8 and 9 years

Nilasha Muralendran

Keshia Mahen

435

7 years and under

Ayan Parekh

Sajid Abdul Rasheed

 

 

 

 

Shared Poem  

436

Mixed ages

——

 

437

12 to 14 years

——

 

438

8 and 9 years

——

 

 

 

 

 

Closed Classes  

441

16 years and over

——

 

442

12 to 15 years

——

 

443

10 and 11 years

No award

 

444

8 and 9 years 

Rashna Thivakaran

Daniel Lydgate

Denisha Sivatharsan

445

7 years and under

No award

 

 

 

 

 

Non Competitive Class 

450

18 years and under

——

 

 

 

 

 

Set Poem

453

12 to 14 years

Jaciron Kamalathasan

Aditya Deshmukh

454

11 years

Ashwin Gunaseelan

 

455

10 years

Alexsiya Ramesh

Dinusha Aravinthan

Jestico Seemampillai

456

9 years

Sophia Uthayapalan

Thea Cogdell

457

8 years

Subika Sutheskaran

Priyanthi Partheepan

Jashmia Ravichandran

458

7 years

Laavanya Kirushanthan

Olivia Jasmine Anton



CLOSING DATE FOR ENTRIES: 1st OCTOBER 2017

Entry Form