Results of 2019 Festival


Trophies

trophy winners 2019

 

CHORAL SINGING
Ch.0   NATIONAL ARTILLERY LODGE CHORAL SINGING PRIZE (£100) CUMNOR HOUSE – CHAMBER CHOIR
Ch.1   OPEN CHALLENGE SHIELD SOUL SYMPHONY CHOIR
Ch.2   CHURCH AND CHAPEL CHALLENGE SHIELD No Entries
Ch.3   SENIOR SCHOOL CHALLENGE SHIELD No Entries
Ch.4   INTERMEDIATE CHALLENGE SHIELD No Entries
Ch.5/1   JUNIOR CHALLENGE SHIELD CUMNOR HOUSE – CHAMBER CHOIR
Ch.5/2   JUNIOR CHALLENGE SHIELD ST FRANCIS OF ASSISI CHOIR
Ch.6   INFANTS CHALLENGE SHIELD ST ELPHEGE’S INFANTS CHOIR
Ch.7   BOROUGH CHALLENGE SHIELD – for outstanding junior performance ST FRANCIS OF ASSISI CHOIR
VOCAL
V.0   HR TAYLOR CHARITABLE TRUST VOCAL PRIZE (£50) ISABELLA LACADEN
V.8   MARTIN ATTWATER ROSE BOWL YIN JARVIS
V.9   PREMIER VOCAL CUP JULIE RICKARD
V.10   SIR LANDON RONALD CUP JULIE RICKARD
V.11   JUNIOR VOCAL CHALLENGE CUP ISABELLA LACADEN
V.12   JUNIOR VOCAL RECITAL CUP CLAIRE LACADEN
V.13   GOLDEN JUBILEE VOCAL CUP SHAKTHY SKANTHATHAS
INSTRUMENTAL
  I.0/1   H R TAYLOR CHARITABLE TRUST STRINGS PRIZE (£50) OLIVIA TANG
  I.0/2   H R TAYLOR CHARITABLE TRUST WINDS PRIZE (£50) OLIVER CAVADINO
  I.1   JUNIOR STRINGS CHALLENGE CUP for outstanding performance OLIVIA TANG
  I.2   JUNIOR WINDS CHALLENGE CUP for outstanding performance ISABELLA MACKIE
  I.3/1   CONCERTO CLASS 1st PRIZE – CUP AND H R TAYLOR PRIZE £100 MATILDE RAHTZ
  CONCERTO CLASS 2nd PRIZE – JONATHAN MYALL MUSIC £50 VOUCHER OLIVIA TANG
  I.4   RECITAL CUP (SENIOR STRINGS) Not awarded
  I.5   MICHAEL NORTON RECITAL CUP (INTERMEDIATE STRINGS) OLIVIA TANG
  I.6   JUNIOR RECITAL CUP (STRINGS) YU-IN TING TANG
  I.7   RECITAL TROPHY (WOODWINDS/BRASS) OLIVER CAVADINO
  I.8   Golden jubilee recital cup (winds) ABIGAIL EAGAR
  I.9   SENIOR STRINGS CUP No Entries
 I.10   JUNIOR VIOLIN/VIOLA CUP MARINA TAKEUCHI
 I.11   VIOLONCELLO CUP HAN CHO
 I.12   SENIOR INSTRUMENTAL ENSEMBLE CHALLENGE CUP OLIVER CAVADINO/HOLLY PAYNE/ ABIGAIL EAGAR
 I.13   JUNIOR INSTRUMENTAL ENSEMBLE CHALLENGE SHIELD (15 and under) No Entries
 I.14   INSTRUMENTAL ENSEMBLE CHALLENGE CUP (12 & under) No Entries
 I.15   RECORDER GROUP CHALLENGE SHIELD No Entries
1.16   GROUP MUSIC MAKING AWARD Not awarded
SPEECH AND DRAMA
S.0/1   ARTS NETWORK SUTTON SPEECH & DRAMA PRIZE (£50) SOPHIA UTHAYAPALAN
S.0/2   COLIN PEEL SPEECH & DRAMA PRIZE (£50) PHILOMENA KUMARASINGAM
S.1   DIAMOND ANNIVERSARY CUP for outstanding acting LUCY DAVIES
S.2   SENIOR CHALLENGE CUP FOR SPEECH PHILOMENA KUMARASINGAM
S.3   JUNIOR CHALLENGE CUP FOR SHAKESPEARE Not awarded
S.4   CECILY SKINNER CUP FOR SENIOR DRAMA LUCY DAVIES
S.5   BRANSTON CUP                                                       (SHARED) ISABELLA WHITE/FLORENCE WHITE
S.6/1   CECILY SKINNER PLATES FOR DUOLOGUE Not awarded
S.6/2   VANGUARD AWARD (Shields) FOR DUOLOGUE ) ABBIRAH RAMESH & NIKKI MOHAN
S.6/3   MARY SHACKEL CUPS FOR JUNIOR DUOLOGUE ) PRISHA JAIN & FLORENCE WHITE
S.7   CROFT TROPHY SENIOR, 13 AND OVER LUCY DAVIES
S.8   CROFT TROPHY JUNIOR, 12 AND UNDER Not awarded
S.9   NEW ERA ACADEMY TROPHY No Entries
S.10   CHORAL SPEAKING CHALLENGE SHIELD No Entries
S.11   ELOCUTION CHALLENGE CUP ISAAC FILLER
S.12   CECILY SKINNER TROPHY FOR POETRY SOPHIA UTHAYAPALAN
S.13   MCGRATH CUP FOR JUNIOR POETRY ABIGAIL LAWRENCE
PIANO
P.0/1   H R TAYLOR CHARITABLE TRUST PIANO PRIZE (£50) ELIZA RUFFLE
P.0/2   H R TAYLOR CHARITABLE TRUST PIANOFORTE BURSARY (£50) VANSH KUMAR
P.1   DOROTHY ALLEN SENIOR RECITAL CUP ANDREW GARRIDO
P.2   BACH SENIOR CHALLENGE CUP ANDREW GARRIDO
P.3   MURIEL HOLLAND MOZART MEMORIAL CUP YUKIKO FERGUSON
P.4   CHOPIN CUP ANDREW GARRIDO
P.5   MARTIN WILSON MEMORIAL CUP ANDREW GARRIDO
P.6   JUNIOR RECITAL CUP ISOBEL WRIGHT
P.7   BACH JUNIOR CUP VIBHANSH KUMAR
P.8   BEETHOVEN JUNIOR CUP ISABELLA REA
P.9   BETTY WALKER CUP FOR OWN CHOICE EMILIO DA SILVA
P.10   JUNIOR PIANOFORTE CUP                                      (SHARED) RUOSHUI SONG/SEAN JAE WOO JUNG
P.11   WINIFRED BURTON PIANO ENSEMBLE CUP (DUET) VANSH AND VIBHANSH KUMAR
P.13   BLUTHNER GOLDEN JUBILEE CUP – for outstanding performance ANDREW GARRIDO
Piano
 PIANO RESULTS 2019   FIRST PRIZE GOLD MEDAL  SECOND PRIZE SILVER MEDAL
SENIOR AND ANY AGE CLASSES
301  Recital Class, Open, any age Andrew Garrido Eliza Ruffle
302  Baroque Period, 16 years and over Andrew Garrido Ian Roy
303  Classical Period, 16 years and over Yukiko Ferguson Stephen Ridge
304  Romantic Composer, 16 years and over Andrew Garrido Lucy Forshaw & Stephen Ridge
305  French Composer, 16 years and over Ian Roy
306  Twentieth Century Class, 16 years and over Andrew Garrido Stephen Ridge
307  Own Choice, Open, any age Andrew Garrido Eliza Ruffle
308  Own Choice, 35 years and over Alison Blackwell & Ian Roy
309  Own Choice, 16 to 18 years Lucy Forshaw Reuben Grout
 
JUNIOR CLASSES
311 Recital Class 15 years and under Isobel Wright Eliza Ruffle
312 Bursary Class Vansh Kumar
Classical Period
321 15 years and under Eliza Ruffle Oscar Grout
322 12 years and under Vansh Kumar Ralph Moggs
323 10 years and under Isabella Rea Hanlin Man & Vibhansh Kumar
 
Own Choice 1800 onwards
324 15 years and under Oscar Grout Rui-Lin Wang
325 12 years and under Emilio Da Silva Vansh Kumar
326 10 years and under Harry Ng Vibhansh Kumar
327 8 years and under Ruoshui Song Paris Fan Smith
 
Baroque Classes
328 15 years and under Vansh Kumar
329 12 years and under No award
330 10 years and under Vibhansh Kumar Lily Tsarmaklis
 
Closed Classes
331 15 years and under Sophia Alexandra
332 12 years and under Shalanee Mathers Nayana Nagawana
333 10 years and under Hanlin Man Isabella Rea
334 8 years and under Grace Ern-Li Lim Paris Fan Smith
335 Novice Class, 7 and 8 years Jessica Singh Ava Jones
336 Novice Class, 6 years and under Laura Yuan Sienna Gayle
338 Non Competitive Class, 18 years and under ——
341  Study Class, 16 years and under Edmund Ng
342  Study Class, 12 years and under No Award
351  Jazz and/or Improvisation, 16 years and over ——
352 Jazz and/or Improvisation, 15 years and under ——
353 Jazz and/or Improvisation, 12 years and under ——
 
Grade Classes
360 Grade 8 Reuben Grout
361 Grade 7 No Award
362 Grade 6 Viviene Lim Dangge He
363 Grade 5 Ruoshui Song Andrew Yuan
364 Grade 4 Marina Kozlov Zakariah Drysdale
365 Grade 3 Larissa Cortez & Marcel Matusiak Aarush Kulkarni & Jannat Jamshaid
366 Grade 2 Benjamin Rusti Maya Keen & Hugo Maddocks
367A Preparatory and Grade 1 Ollie Barden Joshua Oliphant & Tyra Griffiths
367B Preparatory and Grade 1 Sean Jae Woo Jung Tejas Arjun & Arlia Percival
 
Piano Duets and Trios
371 Duet, any age No Award
372 Duet,15 years and under No Award
373 Duet,12 years and under Vansh Kumar & Vibhansh Kumar
374 Duet, 9 years and under ——=
375 Duet for Adult and Child, aged 15 and under Leo Cook & Robert Cook Jemimah Koh & Ray Koh
376 Duet for Teacher and Pupil, any age Caleb Leigh & Gaye Endler Solomon Crutch & Gaye Endler
377
Trio, mixed ages
——
378
Trio, 12 years and under
——
Instrumental
INSTRUMENTAL RESULTS 2019  FIRST PRIZE GOLD MEDAL  SECOND PRIZE SILVER MEDAL
GENERAL CLASSES – ALL INSTRUMENTS
200 Concerto Class, Strings, Woodwinds or Brass, Open, any age Matilde Rahtz Olivia Tang
201 Sonata, any solo instrument and piano, 16 years and over ——
202 Sonata, any solo instrument and piano, 15 years and under Olivia Tang
203 Duo Sonata, any instruments including piano, 16 years and over ——
204 Duo Sonata, any instruments including piano, 15 years and under ——
205 Duet, any two orchestral instruments, 16 years and over Di Moorhouse & Catherine Valenti
206 Duet, any two orchestral instruments, 13 to 15 years Emma Harper & Haeun Kim
207 Duet, any two orchestral instruments, 10 to 12 years ——
208 Duet, any two orchestral instruments, 9 years and under ——
209 Instrumental Ensemble, 16 years and over Oliver Cavadino, Holly Payne & Abigail Eagar
210 Instrumental Ensemble, 15 years and under ——
211 Instrumental Ensemble, 12 years and under ——
212 Family Group, mixed ages
 
213 Jazz and/or Improvisation, 18 years and under ——
214 Jazz and/or Improvisation, 15 years and under Octavia Mackie
OTHER STRING CLASSES
Recital Classes
215 Open, 16 years and over No award
216 15 years and under Olivia Tang Sophia Edwards
217 12 years and under Yu-In Ting Tang Oscar Santoro
Concertino Classes
218 12 to 15 years ——
219 11 years and under Marina Takeuchi
220   Unaccompanied Bach, Strings, 16 years and over  ——
221 Unaccompanied Bach, Strings, 15 years and under Han Cho
222 Beginners’ Class, Bowed Strings Solo Jaein Lim Massimo Borzoni
223 Non Competitive Class, Strings, any age ——
Own Choice Classes
224 Bowed Strings, 16 years and over ——
225 Bowed Strings, Open, adult 35 years and over ——
226 Violin or Viola Solo, 14 and 15 years Katie Wing
227 Violin or Viola Solo, 12 and 13 years No award
228 Violin or Viola Solo, 10 and 11 years Marina Takeuchi
229 Violin or Viola Solo, 8 and 9 years Winston Lai Lina Sung
230 Violin or Viola Solo, 7 years and under No award
231 Violoncello Solo, 14 and 15 years ——
232 Violoncello Solo, 12 and 13 years Han Cho
233 Violoncello Solo, 10 and 11 years Freya Lew
234 Violoncello Solo, 8 and 9 years Yu-In Ting Tang Junhwan Choi
235 Violoncello Solo, 7 years and under Clara Shin
236 Double Bass Solo, 13 to 15 years ——
237 Double Bass Solo, 10 to 12 years ——
238 Double Bass Solo, 9 years and under ——
String Grade Classes
240 Violin or Viola Solo, Grade 8 Ella Herbert
241 Violin or Viola Solo, Grades 6 and 7 Sophie Edwards
242 Violin or Viola Solo, Grades 4 and 5 Ryeen Abedian Selina Facchiano
243 Violin or Viola Solo, Grades 2 and 3 Lina Sung Florence Horn
244 Violin or Viola Solo, Grade 1 Elsa Sukianto
245 Violoncello Solo, Grade 8 ——
246 Violoncello Solo, Grades 6 and 7 No award
247 Violoncello Solo, Grades 4 and 5 No award
248 Violoncello Solo, Grades 2 and 3 Alicia Da Silva Junhwan Choi
249 Violoncello Solo, Grade 1 ——
250 Harp Solo, Grades 7 and 8 ——
251 Harp Solo, Grades 4 to 6 ——
252 Harp Solo, Grades 1 to 3 No award
253 Classical Guitar Solo, Grades 7 and 8 ——
254 Classical Guitar Solo, Grades 4 to 6 ——
255 Classical Guitar Solo, Grades 1 to 3 ——
MORE WIND CLASSES
Recital Classes
256 Open, 16 years and over Oliver Cavadino
257 15 years and under Abigail Eagar Isabella Mackie
258 12 years and under Aena Bourzoukou  
 
259 Beginners’ Class, Woodwinds and Brass Apollo Premadasa
260 Non Competitive Class, any age ——
Own Choice Classes
261 Woodwind Solo, 16 years and over Robbie Sharpe
262 Woodwind Solo, 14 and 15 years Isabella Mackie
263 Woodwind Solo, 12 and 13 years No award
264 Woodwind Solo, 10 and 11 years No award
265 Woodwind Solo, 9 years and under No award
Grade Classes
266 Woodwind Solo, Grades 7 and 8 David Strong
267 Woodwind Solo, Grades 5 and 6 Catherine Valenti Yusuf Al-Unufi
268 Woodwind Solo, Grades 3 and 4 Allysa Lim
269 Woodwind Solo, Grades 1 and 2 No award
271 Brass Solo, Grades 7 and 8 No award
272 Brass Solo, Grades 4 to 6 No award
273 Brass Solo, Grades 1 to 3 No award
Recorder Classes
281 Recorder Solo, 16 years and over ——
282 Recorder Solo, 13 to 15 years Isabella Mackie
283 Recorder Solo, 10 to 12 years ——
284 Recorder Solo, 8 and 9 years No award
285 Recorder Solo, 7 years and under ——
286 Recorder Duet, 16 years and over ——
287 Recorder Duet, 13 to 15 years ——
288 Recorder Duet, 10 to 12 years ——
289 Recorder Duet, 8 and 9 years ——
290 Recorder Duet, 7 years and under ——
291 Recorder Group, any age ——
Choral Singing
CHORAL SINGING RESULTS    2019  FIRST PRIZE SHIELD  SECOND PRIZE
 
Choral Singing Any Age
A Open Class Soul Symphony Choir
B Sacred Music No entries
Girls’ and/or Boys’ Classes
C 18 years and under No entries
D 14 years and under No entries
E1 11 years and under Cumnor House Girls’ Chamber Choir St Elphege’s Junior Choir
E2 11 years and under St. Francis of Assisi Choir
F 7 years and under St. Elphege’s Infant Choir
Vocal
VOCAL RESULTS 2019 FIRST PRIZEGOLD MEDAL SECOND PRIZESILVER MEDAL
Senior and Any Age Classes
100 Recital Class Yin Jarvis Julie Rickard
101 Premier Class for Ladies’ Voices Julie Rickard
102 Premier Class for Men’s Voices ——
103 Folk Song Charlotte Nicholas
104 Lieder Julie Rickard
105 Operatic Rod Searle
106 Oratorio No Award
107 Songs from the Shows Jack Unwin Sophia Wilson
108 Light Entertainment ——
109 Light Opera ——
110 Ballad ——-
111 English Song Madeleine Gordon  Julie Rickard
112 French Julie Rickard
113 Closed Class No Award
121 60 and over Julie Rickard
122 Duet 19 and over ——
123 Ensemble Class ——
124 Group Music Making ——
JUNIOR CLASSES
Recital Classes
128 16 to 18 years Claire Lacaden
129 13 to 15 years Lucy Vine
Own Choice Classes (Boys)
130 16 to 18 years ——
131 11 years and over No Award
132 10 years and under – treble voice Logan Brunni
 
Own Choice Classes (Girls)
133 16 to 18 years No Award
134 13 to 15 years Isabella Lacaden
135 11 and 12 years No Award
136 10 years and under Jessica Accini
 
Folk Song
137 13 to 18 years Ekaterina Ivanova
138 12 years and under Henry Fleming Shruti Arunkumar
 
Songs from the Shows
139 16 to 18 years Claire Lacaden
140 13 to 15 years Shakthy Skanthathas Lucy Vine
141 12 years and under Logan Brunni Nikki Mohan & Henry Fleming
 
Closed Classes
142 16 to 18 years No Award
143 13 to 15 years Louisa Goodfellow Shakthy Skanthathas
144 12 years and under ——
 
Ensemble Classes
150 18 years and under ——
151 13 years and under ——
Speech and Drama
 SPEECH & DRAMA RESULTS 2019  FIRST PRIZE GOLD MEDAL  SECOND PRIZE SILVER MEDAL
Shakespeare
401 16 years and over Philomena Kumarasingam Lucy Davies
402 13 to 15 years No award
403 12 years and under —— ——
 
405 16 years and over Lucy Davies
406 13 to 15 years Isabella White Jeslin Uthayapalan
407A 12 years and under Florence White Nikki Mohan
407B 12 years and under Abbirah Ramesh Rashna Thivakaran & Hannah Casati
 
410 15 to 17 years No award
411 12 to 14 years Abbirah Ramesh & Nikki Mohan Georgina Davies & Hannah Corsie
412 11 years and under Prisha Jain & Florence White Alexia Borowik & Hannah Casati
 
 
413 Solo Mime, 13 years and over Lucy Davies
414 Solo Mime, 12 years and under No award
415 Group Mime any age ——
 
Prose Speaking
418 11 to 13 years ——
419 9 and 10 years Mikaeel Kassam  Vithurshana Mayuran
 
Religious Text Reading
421 12 to 15 years ——  
422 11 years and under ——  
 
Theme Classes
425 13 years and over ——
426 12 years and under ——
   
Choral Speaking
428 12 years and over ——  
429 11 years and under ——  
     
Own Choice Poem 
431 16 years and over Matthewson Matthews  
432 12 to 15 years ——
433 10 and 11 years
434A 8 and 9 years Zadie Chandler Vithurshana Mayuran
434B 8 and 9 years Luckshan Ramesh Aksharaa Balachandran & Maya Keen
 435A 7 years and under Alexander Dennis Jessica Singh
435B 7 years and under Isaac Filler Krish Mohan
     
Shared Poem
436 Mixed ages ——
437 12 to 14 years ——
438 8 and 9 years Isaac Filler & Keagan Stricker-Timmermans
 
Closed Classes
441 16 years and over ——
442 12 to 15 years ——  
443 10 and 11 years ——
444 8 and 9 years Branavaan Sridharan Luckshan Ramesh
445 7 years and under No award
     
Non Competitive Class 
450 18 years and under ——  
     
Set Poem
453 12 to 14 years Sophia Uthayapalan Sevanthy Emmanuel
454 11 years Priyanthi Partheepan
455 10 years ——
456 9 years Aaron Lawrence
457 8 years Abigail Lawrence
458 7 years No award


2019 Festival Prize Winners





CONTACT US

e-mail: information.SMF@gmail.com

Web:  www.suttonmusicfestival.org.uk

Facebook:  www.facebook.com/Sutton-Music-Festival-616423451739315/

Festival Telephone: 07706 100856
(from September to December only)