Results of 2017 Festival


Trophies

TROPHY WINNERS 2017

 

CHORAL SINGING
Ch.0 NATIONAL ARTILLERY LODGE CHORAL SINGING PRIZE (£100) EMERALD CHOIR
Ch.1 OPEN CHALLENGE SHIELD VOX CELESTES
Ch.2 CHURCH AND CHAPEL CHALLENGE SHIELD IMPROMPTU
Ch.3 SENIOR SCHOOL CHALLENGE SHIELD Not Awarded
Ch.4 INTERMEDIATE CHALLENGE SHIELD Not Awarded
Ch.5/1 JUNIOR CHALLENGE SHIELD SACRED HEART PRIMARY SCHOOL
Ch.5/2 JUNIOR CHALLENGE SHIELD CUMNOR HOUSE GIRLS CHAMBER CHOIR
Ch.6 INFANTS CHALLENGE SHIELD ST. ELPHEGE’S INFANT CHOIR
Ch.7 BOROUGH CHALLENGE SHIELD – for outstanding junior performance CUMNOR HOUSE GIRLS CHAMBER CHOIR
VOCAL
V.0 HR TAYLOR CHARITABLE TRUST VOCAL PRIZE (£50) HERMIONE LEITCH
V.8 MARTIN ATTWATER ROSE BOWL Not Awarded
V.9 PREMIER VOCAL CUP Not Awarded
V.10 SIR LANDON RONALD CUP TERESA DOWNS
V.11 JUNIOR VOCAL CHALLENGE CUP HERMIONE LEITCH
V.12 JUNIOR VOCAL RECITAL CUP HERMIONE LEITCH
V.13 GOLDEN JUBILEE VOCAL CUP CLAIRE LACADEN
INSTRUMENTAL
I.0/1 H R TAYLOR CHARITABLE TRUST STRINGS PRIZE (£50) SOUNY PARK
I.0/2 H R TAYLOR CHARITABLE TRUST WINDS PRIZE (£50) ISABELLA MACKIE
I.1 JUNIOR STRINGS CHALLENGE CUP for outstanding performance DANIEL ZOLINSKY
I.2 JUNIOR WINDS CHALLENGE CUP for outstanding performance LUCAS DICK
I.3/1 CONCERTO CLASS 1st PRIZE – CUP AND H R TAYLOR PRIZE £100 DANIEL BRANDON
CONCERTO CLASS 2nd PRIZE – JONATHAN MYALL MUSIC £50 VOUCHER LISA TSALDARAKI
CONCERTO CLASS 3rd PRIZE – NEWTONS £25 MUSIC PRIZE LEWIS BLAKE
I.4 RECITAL CUP (SENIOR STRINGS) DANIEL BRANDON
I.5 MICHAEL NORTON RECITAL CUP (INTERMEDIATE STRINGS) AGNES WU
I.6 JUNIOR RECITAL CUP (STRINGS) VANSH KUMAR
I.7 RECITAL TROPHY (WOODWINDS/BRASS) JEMMA LOVE
I.8 GOLDEN JUBILEE RECITAL CUP (WINDS) PAVLE SIMIC
I.9 SENIOR STRINGS CUP No Entries
I.10 JUNIOR VIOLIN/VIOLA CUP MIN SEO KIM
I.11 VIOLONCELLO CUP SHEUN ZHAI
I.12 SENIOR INSTRUMENTAL ENSEMBLE CHALLENGE CUP No Entries
I.13 JUNIOR INSTRUMENTAL ENSEMBLE CHALLENGE SHIELD (15 and under) GEORGINA ROBERTS FLUTE ENSEMBLE
I.14 INSTRUMENTAL ENSEMBLE CHALLENGE CUP (12 & under) No Entries
I.15 RECORDER GROUP CHALLENGE SHIELD No Entries
1.16 GROUP MUSIC MAKING AWARD Not Awarded
SPEECH AND DRAMA
S.0/1 ARTS NETWORK SUTTON SPEECH & DRAMA PRIZE (£50) MATTHEWSON MATTHEWS
S.0/2 COLIN PEEL SPEECH & DRAMA PRIZE (£50)                                                                    JOINT CEDRINA BUITRAGO & IZAAK LUCAS
S.1 DIAMOND ANNIVERSARY CUP for outstanding acting IZAAK LUCAS
S.2 SENIOR CHALLENGE CUP FOR SPEECH CEDRINA BUITRAGO
S.3 JUNIOR CHALLENGE CUP FOR SHAKESPEARE NABEEL ABDUL RASHEED
S.4 CECILY SKINNER CUP FOR SENIOR DRAMA IZAAK LUCAS
S.5 BRANSTON CUP MOLLY BAKER
S.6/1 CECILY SKINNER PLATES FOR DUOLOGUE MADELEINE WALLER&SOPHIE FRASER-CANNON
S.6/2 VANGUARD AWARD (Shields) FOR DUOLOGUE GRISHMA MUPPIDI & SOPHIE WHITE
S.6/3 MARY SHACKEL CUPS FOR JUNIOR DUOLOGUE SIENNA MEHTA & ISABELLA WHITE
S.7 CROFT TROPHY SENIOR, 13 AND OVER LUCY DAVIES
S.8 CROFT TROPHY JUNIOR, 12 AND UNDER Not Awarded
S.9 NEW ERA ACADEMY TROPHY No Entries
S.10 CHORAL SPEAKING CHALLENGE SHIELD No Entries
S.11 ELOCUTION CHALLENGE CUP                                                                    JOINT ABIGAIL LAWRENCE&LAAVANYA KIRUSHANTHAN
S.12 CECILY SKINNER TROPHY FOR POETRY MATTHEWSON MATTHEWS
S.13 MCGRATH CUP FOR JUNIOR POETRY PRIYANTHI PARTHEEPAN
PIANO
P.0/1 H R TAYLOR CHARITABLE TRUST PIANO PRIZE (£50) ELEANOR MEDCALF
P.0/2 H R TAYLOR CHARITABLE TRUST PIANOFORTE BURSARY (£50) MATTHEW OXTOBY
P.13 BLÜTHNER GOLDEN JUBILEE CUP – for outstanding performance MATTHEW OXTOBY
P.1 DOROTHY ALLEN SENIOR RECITAL CUP IAN ROY
P.2 BACH SENIOR CHALLENGE CUP IAN ROY
P.3 MURIEL HOLLAND MOZART MEMORIAL CUP IAN ROY
P.4 CHOPIN CUP IAN ROY
P.5 MARTIN WILSON MEMORIAL CUP IAN ROY
P.6 JUNIOR RECITAL CUP ELIZA RUFFLE
P.7 BACH JUNIOR CUP EDMUND NG
P.8 BEETHOVEN JUNIOR CUP VANSH KUMAR
P.9 BETTY WALKER CUP FOR OWN CHOICE OSCAR GROUT
P.10 JUNIOR PIANOFORTE CUP LUCIANA BORZONI
P.11 WINIFRED BURTON PIANO ENSEMBLE CUP (DUET) JOANNA PHILLIPS & JOSIE CUNNINGTON

 

Piano
PIANO RESULTS 2017 FIRST PRIZEGOLD MEDAL SECOND PRIZESILVER MEDAL
SENIOR AND ANY AGE CLASSES
301 Recital Class, Open, any age Ian Roy Yukiko Ferguson
302 Baroque Period, 16 years and over Ian Roy
303 Classical Period, 16 years and over Ian Roy Ophelia Gordon
304 Romantic Composer, 16 years and over Ian Roy Eleanor Medcalf
305 French Composer, 16 years and over Eleanor Medcalf Ian Roy
306 Twentieth Century Class, 16 years and over Ian Roy
307 Own Choice, Open, any age Eliza Ruffle Ophelia Gordon
308 Own Choice, 35 years and over Ian Roy
309 Own Choice, 16 to 18 years No award
JUNIOR CLASSES
311 Recital Class 15 years and under Eliza Ruffle Daniel Zolinsky
312 Bursary Class Matthew Oxtoby
Classical Period
321 15 years and under Julie Seo Eliza Ruffle
322 12 years and under Oscar Grout Adam Dring
323 10 years and under Vansh Kumar Matthew Oxtoby
Own Choice 1800 onwards
324 15 years and under Reuben Grout Joel Ajay
325 12 years and under Oscar Grout James Jau-Shiuan CarverAdam Dring
326 10 years and under Matthew Oxtoby Edmund Ng
327 8 years and under Andrew Yuan Vibhansh Kumar
Baroque Classes
328 15 years and under No award
329 12 years and under Stefan Dyakonov Yifan Ni
330 10 years and under Edmund Ng Matthew Oxtoby
Closed Classes
331 15 years and under No award
332 12 years and under Joshua Yang James Jau-Shiuan Carver
333 10 years and under Alex Springate Scarlett Clark
334 8 years and under Harry Ng Anthony LamRaina Pang
335 Non Competitive Class, 18 years and under No award
341 Study Class, 16 years and under Daniel Zolinsky
342 Study Class, 12 years and under ——
351 Jazz and/or Improvisation, 16 years and over ——
352 Jazz and/or Improvisation, 15 years and under Daniel Zolinsky

 

Set Piece Classes
353 13 to 15 years Joel Ajay
354 11 and 12 years ——
355 10 years Chiara Speake
356 9 years ——
357 8 years ——
358 7 years Jing Xuan Yang
359 6 years and under Luciana Borzoni Kavin Weerasinghe
Grade Classes
360 Grade 8 Withdrawn
361 Grades 6 and 7 Alyza Zack James Jau-Shiuan Carver
362 Grades 4 and 5 Harry Ng Enzo Guo
363 Grades 2 and 3 Alicia Da Silva Alex Springate
364 Preparatory and Grade 1 Hezhe Chen Anthony LamYixi Weng
Piano Duets and Trios
371 Duet, any age ——
372 Duet,15 years and under Josie Cunnington andJoanna Phillips
373 Duet,12 years and under Katerina and KirillZakharyan
374 Duet,9 years and under Leo Cook andJemima Koh
375 Duet for Adult and Child, aged 15 and under Leo and Robert Cook Murray Adam andMonica Grant
376 Duet for Teacher and Pupil, any age Lewis Horton andGaye Endler Emily Arthur andGaye Endler
377 Trio, mixed ages ——
378 Trio, 12 years and under ——
Instrumental
INSTRUMENTAL RESULTS 2017 FIRST PRIZEGOLD MEDAL SECONDPRIZESILVER MEDAL
GENERAL CLASSES – ALL INSTRUMENTS
200 Concerto Class, Strings, Woodwinds or Brass,Open, any age Daniel Brandon 2nd – Lisa Tsaldaraki3rd – Lewis Blake
201 Sonata, any solo instrument and piano, 16 years and over Tom Thornton
202 Sonata, any solo instrument and piano, 15 years and under Daniel Zolinsky Agnes Wu
203 Duo Sonata, any instruments including piano, 16 years and over ——
204 Duo Sonata, any instruments including piano, 15 years and under ——
205 Duet, any two orchestral instruments, 16 years and over No award
206 Duet, any two orchestral instruments, 13 to 15 years ——
207 Duet, any two orchestral instruments, 10 to 12 years No award
208 Duet, any two orchestral instruments, 9 years and under No award
209 Instrumental Ensemble, 16 years and over ——
210 Instrumental Ensemble, 15 years and under Georgina Roberts Flute Ensemble
211 Instrumental Ensemble, 12 years and under ——
212 Family Group, mixed ages No award
213 Jazz and/or Improvisation, 18 years and under ——
214 Jazz and/or Improvisation, 15 years and under No award
OTHER STRING CLASSES
Recital Classes
215 Open, 16 years and over Daniel Brandon
216 15 years and under Agnes Wu
217 12 years and under Vansh Kumar Vanessa Petrova
Concertino Classes
218 12 to 15 years No award
219 11 years and under Isla Schwarz
220 Unaccompanied Bach, Strings, 16 years and over ——
221 Unaccompanied Bach, Strings, 15 years and under Sonny Park
222 Beginners’ Class, Bowed Strings Solo No award
223 Non Competitive Class, Strings, any age No award
Own Choice Classes
224 Bowed Strings, 16 years and over ——
225 Bowed Strings, Open, adult 35 years and over ——

 

226 Violin or Viola Solo, 14 and 15 years ——
227 Violin or Viola Solo, 12 and 13 years ——
228 Violin or Viola Solo, 10 and 11 years Min Seo Kim
229 Violin or Viola Solo, 8 and 9 years No award
230 Violin or Viola Solo, 7 years and under Amelia Cave Horatio Mackie Naomi Shin
231 Violoncello Solo, 14 and 15 years ——
232 Violoncello Solo, 12 and 13 years No award
233 Violoncello Solo, 10 and 11 years ——
234 Violoncello Solo, 8 and 9 years Juliette Appel
235 Violoncello Solo, 7 years and under Shuen Zhai
236 Double Bass Solo, 13 to 15 years ——
237 Double Bass Solo, 10 to 12 years ——
238 Double Bass Solo, 9 years and under ——
String Grade Classes
240 Violin or Viola Solo, Grade 8 No award
241 Violin or Viola Solo, Grades 6 and 7 No award
242 Violin or Viola Solo, Grades 4 and 5 Cara Harris Ryan Davis
243 Violin or Viola Solo, Grades 2 and 3 Izzy Wang
244 Violin or Viola Solo, Grade 1 Amelia Cave
245 Violoncello Solo, Grade 8 ——
246 Violoncello Solo, Grades 6 and 7 ——
247 Violoncello Solo, Grades 4 and 5 No award
248 Violoncello Solo, Grades 2 and 3 No award
249 Violoncello Solo, Grade 1 ——
250 Harp Solo, Grades 7 and 8 ——
251 Harp Solo, Grades 4 to 6 ——
252 Harp Solo, Grades 1 to 3 ——
253 Classical Guitar Solo, Grades 7 and 8 ——
254 Classical Guitar Solo, Grades 4 to 6 Victor Dunev
255 Classical Guitar Solo, Grades 1 to 3 ——
MORE WIND CLASSES
Recital Classes
256 Open, 16 years and over Jemma Love
257 15 years and under Pavle Simic
258 12 years and under Isabella Mackie
259 Beginners’ Class, Woodwinds and Brass ——
260 Non Competitive Class, any age ——
Own Choice Classes
261 Woodwind Solo, 16 years and over Catherine Valenti
262 Woodwind Solo, 14 and 15 years Holly Payne
263 Woodwind Solo, 12 and 13 years Lucas Dick
264 Woodwind Solo, 10 and 11 years Zachary Smith
265 Woodwind Solo, 9 years and under Alex Springate
Grade Classes
266 Woodwind Solo, Grades 7 and 8 Holly Payne

 

267 Woodwind Solo, Grades 5 and 6 Charlotte Pitt
268 Woodwind Solo, Grades 3 and 4 Charlie Zha Catherine Valenti
269 Woodwind Solo, Grades 1 and 2 No award
271 Brass Solo, Grades 7 and 8 Anthony Blake
272 Brass Solo, Grades 4 to 6 ——
273 Brass Solo, Grades 1 to 3 ——
Recorder Classes
281 Recorder Solo, 16 years and over ——
282 Recorder Solo, 13 to 15 years ——
283 Recorder Solo, 10 to 12 years Isabella Mackie
284 Recorder Solo, 8 and 9 years ——
285 Recorder Solo, 7 years and under Octavia Mackie
286 Recorder Duet, 16 years and over ——
287 Recorder Duet, 13 to 15 years ——
288 Recorder Duet, 10 to 12 years ——
289 Recorder Duet, 8 and 9 years ——
290 Recorder Duet, 7 years and under ——
291 Recorder Group, any age ——
Choral Singing
CHORAL SINGING RESULTS 2017 FIRST PRIZE SHIELD SECONDPRIZE
Choral Singing Any Age
A Open Class Vox Celestes
B Sacred Music Impromptu
Girls’ and/or Boys’ Classes
C 18 years and under No award
D 14 years and under No award
E1 11 years and under Cumnor House Girls’ Choir
E2 11 years and under Sacred Heart Primary School Choir
F 7 years and under St. Elphege’s Infant Choir
Vocal

 

VOCAL RESULTS 2017 FIRST PRIZE SECOND PRIZE
Senior and Any Age Classes
100 Recital Class No Award
101 Premier Class for Ladies’ Voices No Award
102 Premier Class for Men’s Voices No Award
103 Folk Song ——
104 Lieder Teresa Downs Julie Rickard
105 Operatic No Award
106 Oratorio No Award
107 Songs from the Shows Sarah Langley
108 Light Entertainment ——
109 Light Opera ——
110 Ballad ——
111 English Song No Award
112 French No Award
113 Closed Class No Award
121 60 and over Julie Rickard
122 Duet 19 and over ——
123 Ensemble Class ——
124 Group Music Making ——
JUNIOR CLASSES
Recital Classes
128 16 to 18 years Hermione Leitch Kit Wigmore-Giroux
Maryam Wocial
129 13 to 15 years No award
Own Choice Classes (Boys)
130 16 to 18 years No Award
131 11 years and over No award
132 10 years and under – treble voice ——
 
Own Choice Classes (Girls)
133 16 to 18 years Hermione Leitch
134 13 to 15 years No Award
135 11 and 12 years Catrin Frost
136 10 years and under ——
 
Folk Song
137 13 to 18 years Molly Baker
138 12 years and under Catrin Frost
 
Songs from the Shows
139 16 to 18 years Kit Wigmore-Giroux Amelia Langley
140 13 to 15 years Claire Lacaden Molly Baker
141 12 years and under Catrin Frost Sai Gandepalli
 
Closed Classes
142 16 to 18 years No award
143 13 to 15 years Isadora Szymanski
144 12 years and under No award
 
Ensemble Classes
150 18 years and under Molly Behan and
Bel Stubley
151 13 years and under ——
Speech and Drama
SPEECH & DRAMA RESULTS 2017 FIRST PRIZE GOLD MEDALS SECOND PRIZE SILVER MEDALS
Shakespeare
401 16 years and over Cedrina Buitrago
402 13 to 15 years Nabeel Abdul Rasheed Jada Lydgate
403 12 years and under Pauline Avetisyan Alice Hunter
405 16 years and over Izaak Lucas Cedrina Buitrago
406A 13 to 15 years Eden Costello Jeslin Uthayapalan
406B 13 to 15 years Molly Baker Jada Lydgate
407A 12 years and under Dinusha Aravinthan Isabella White
407B 12 years and under Chiara Speake Sophia Uthayapalan
410 15 to 17 years Madeleine Waller & Sophie Fraser-Cannon Ishaan Kumar & Melissa Sooriyakumaran
411 12 to 14 years Grishma Muppidi & Sophie White Sofia Alaniya & Georgina Hayward
412 11 years and under Sienna Mehta & Isabella White
413 Solo Mime, 13 years and over Lucy Davies
414 Solo Mime, 12 years and under No award
415 Group Mime any age ——
Prose Speaking
418 11 to 13 years No award
419 9 and 10 years ——
Religious Text Reading
421 12 to 15 years Matthewson Matthews Jaciron Kamalathasan
422 11 years and under ——
Theme Classes
425 13 years and over ——
426 12 years and under ——
Choral Speaking
428 12 years and over ——
429 11 years and under ——
Own Choice Poem
431 16 years and over Colin Snart
432 12 to 15 years No award
433 10 and 11 years Mahi Parekh Rashna Thivakaran
434 8 and 9 years Laavanya Kirushanthan Sajid Abdul Rasheed
435 7 years and under Abigail Lawrence Aksharaa Balachandran

 

Shared Poem
436 Mixed ages Nabeel Abdul Rasheed & Iyshitaa Balachandran
437 12 to 14 years ——
438 8 and 9 years Narumukai & Thamarai Sivaganeshamoorthy
Closed Classes
441 16 years and over ——
442 12 to 15 years No award
443 10 and 11 years Henry Jake Kikoyo Jeremy Ravendran
444 8 and 9 years Denisha Sivatharsan Prithisha Sivathas
445 7 years and under Peter Lapworth-Pike Joanne Osunde
Non Competitive Class
450 18 years and under ——
Set Poem
453 12 to 14 years Matthewson Matthews Ashwin Gunaseelan
454 11 years Shaarabi Rathesh Anjanthaa Selvaranjan
455 10 years Anisha Nimalan Rashna Thivakaran
456 9 years Priyanthi Partheepan Jashmia Ravichandran
457 8 years Olivia Jasmine-Anton Laavanya Kirushanthan
458 7 years Thivina Mayuran Sandhya Sachchithanantham

 



Prize Winners 2017





CONTACT US

e-mail: information.SMF@gmail.com

Web:  www.suttonmusicfestival.org.uk

Facebook:  www.facebook.com/Sutton-Music-Festival-616423451739315/

Festival Telephone: 07706 100856
(from September to December only)